Het Pakhuis is elke vrijdag en zaterdag geopend van 10:00 tot 16:00

Het verhaal van Excelsior

Fabriek Excelsior in 1953. Afbeelding afkomstig uit de Groninger Archieven


Aan de Hoogeveensche Vaart werd bij het Drentse Veenoord in het begin van de 20e eeuw aardappelmeelfabriek Excelsior gebouwd. Op de helft van de Drentse landbouwgronden werden rond 1920 aardappelen verbouwd. Omdat aardappelen beperkt houdbaar zijn werden ze in Veenoord verwerkt om als aardappelmeel verkocht te worden.
Daarbij werd gebruik gemaakt van de al aanwezige waterwegen in het gebied, die in de loop van de 19e eeuw waren gegraven voor de veenontginning. Het veen werd uitgegraven, gedroogd en verkocht als turf. Turf was de belangrijkste brandstof in Nederland. Het was namelijk goedkoop en makkelijk verkrijgbaar.
Aardappelmeelfabriek Excelsior maakte tot 1960 gebruik van platte schuiten die de aardappelen aanvoerden. De vloot telde op het hoogtepunt zelfs meer dan 40 schepen!
In 1980 sloot de fabriek, die al een aantal maal van eigenaar was gewisseld, haar deuren. Het gebouwencomplex aan de vaart heeft sindsdien meerdere bestemmingen gehad en in een deel ervan is sinds 2016 Pakhuis Noord gevestigd.